FAKTORİNG SİSTEMİNİN AVANTAJLARI

FAKTORİNG-in-AVANTAJLARI

1. Mert Finans’tan yapacağınız faktoring işlemi sayesinde, vadeli ticari alacaklarınızı nakde dönüştürüp işletme sermayenizin optimum seviyede olmasını sağlarsınız. 

2. Mert Finans’ta bulunan faktoring kredi limitiniz dahilinde faktoring işlemi yaparak şirket bilançonuzdaki vadeli ticari alacaklarınızı nakde dönüştürerek finansman ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Böylece bilançonuz pasifinde dış kaynak borçlanma kalemini etkilemeyecek şekilde borçlanma rasyolarınızı yükseltmeden dış kaynak kullanımı yerine kendi kaynağınız ile döner sermaye yeterliliği sağlamış olursunuz.

3. Dış kaynak kullanımınız esnasında, ticari veya işletme bankacılığından kredinin dosya açılımından kredinizin çıkmasına kadarki geçen süreç haftalar sürebilmekteyken, Mert Finans’ta gerekli istihbaratın yapılması, evraklarınızın değerlendirilmesi ve kredi limit tanımlaması sadece dakikalar sürer.

4. Üretici firma iseniz, faktoring işlemi sayesinde ulaşacağınız döner sermaye yeterliliği ve likit pozisyon ile hammaddenin peşin alımında pazarlık gücünüzü arttırarak kayda değer indirimler alabilirsiniz; böylece nakit iskontosundan yararlanarak maliyet kalemlerinin kontrolü, ticari verimlilik ve firma karlılığınızı optimum seviyede tutabilirsiniz.

5. Faktoring işlemi sonrasında size keseceğimiz hizmet faturasını muhasebeleştirdiğinizde mali tablolarda ticari alacaklar kalemi düşecek buna karşılık kasa kaleminiz yükselecektir. Böylece aktif kalemlerin kendi içerisinde dengelenmesi ile firmanızın net çalışma sermayesi artacak, mali tablo ve finansal likidite oranları güçlenecek, işletmenizin daha likit pozisyonda yer alması ve kredibilitesinde artış sağlanacaktır.

6. Mert Finans’ın size tahsis ettiği faktoring limit sayesinde, müşterilerinize belli oranlarda vade imkânı tanıyarak firmanızın piyasadaki rekabet gücünü artırırsınız.

7. Mert Finans ile faktoring çalışmanız sırasında alacak tahsilat yönetimini iyi bir şekilde idare ederek sürekli nakit akışını optimum seviyede tutabilirsiniz; böylece ileriye dönük daha net ve gerçekçi projeksiyonlarda kontrollü bir büyüme potansiyeli sağlamış olursunuz.

8. Mert Finans’a fatura temliki sırasında faturanın ödeme aracı veya teminat statüsünde göndereceğiniz Borçlu’dan alacağınız evrakların tarafımızdan değerlendirilmesi sürecinde yapacağımız istihbarat ile satışlarınızı, alacak yönetiminizi kaliteli ve uzun vadeli ticari ilişkilerinizi daha güvenli hale getirebilirsiniz.